TÜRKAN ARIKAN

 

Doç. Dr. 17. Dönem Millet Vekili, Ressam Türkan ARIKAN'a, Büyük Kulüpte düzenlenen Şubat 2006 toplantımızda, derneğimizin onur üyeliği şilti başkan Nilgün SARP tarafından  verilirken.1930'da Aydın -Köşk'te doğdu. İlk, orta ve lise  öğrenimini çeşitli kent ve kasabalarda tamamladı. 1968'de Gazetecilik Yüksek Okulu'nu, 1969'da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünü bitirdi.

    1969-1972 yılları arasında Amerika'da Oklahoma State University'de İşletmecilik alanında Master derecesi aldı. 1975'te İstanbul Üniversitesi İşletme  Fakültesi'nde doktorasını, 1980'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçentliğini tamamladı. Amerika, İngiltere, Almanya ve Avusturya'da yönetim alanında çok sayıda uzun ve kısa süreli uluslararası programlara katıldı.

     Özel sektör sanayi işletmelerinde 18 yıl  "muhasebe ve finans yöneticisi" olarak, İstanbul Üniversitesi İşletme ve İktisat Fakültelerinde 1973-1983  yılları arasında 10 yıl asistan ve öğretim üyesi olarak çalıştı. Ayrıca Uludağ Üniversitesi'nin kuruluş aşamasında 7 yıl misafir öğretim üyesi olarak çok çeşitli dersleri yönetti.

 

 

 

1983-1987 döneminde Edirne Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yaptı.

Daha sonra 3 yıl İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde vak'a yöntemiyle " finans" dersini yönetti. Ayrıca 6 yıl özel sektör yöneticilerine " işletme finansı", " maliyet muhasebesi", "yönetim muhasebesi" ve diğer işletme konularında seminerler düzenledi.
Yayınlanmış 8 kitabı, 60'ı aşkın bilimsel makalesi, çok sayıda araştırması ve bildirisi, çeşitli gazetelerde yayınlanmış makaleleri vardır. Ayrıca, "işletme finansı", "pazarlama" ve "liderlik" konularında 4 kitap tercüme etti.
1980'de, İstasyon Sanatevi'nde resim çalışmalarına başladı ve 3.5 yıl rahmetli değerli Prof. Sabri Berkel'in atölyesinde, 1988'den sonra da sanatkar ve araştırmacı ressam Orhan Taylan'ın atölyesinde 2 yıl çalıştı. Prof. Sabri Berkel ve Orhan Taylan'dan, değeri ölçülemeyecek bilgi edindi ve bu alana sevgi ve tutkuyla bağlandı.
Halen emeklidir. Özellikle siyaset ve yolsuzluk konularında araştırmalar yaparak, makaleler yazarak yayınlatmaya çabalıyor. Olanakların elverdiği ölçüde özel atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor, yedinci kişisel sergisi için hazırlanıyor.