NİLGÜN SARP

  
  İSTANBUL KADIN RESSAMLAR DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI T.B.M.MECLİSİ BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK BEYEFENDİNİN EŞİ RESSAM ,ÖĞRETMEN GÜLTEN ÇİÇEK HANIMEFENDİ’YE BAŞKAN NİLGÜN SARP TARAFINDAN DERNEKTE ŞİLTİ TAKDİM EDİLİYOR..GÜLTEN HANIMEFENDİ TAKSİMDE AÇILICAK OLAN "MİHRİ MÜŞFİK HANIM KÜLTÜR SANAT MERKEZİ" NİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPMAKTADIR. KENDİSİNE MİNNETTARIZ..
 

 


Galeri için tıklayınız...

 

İstanbul Kadın Ressamlar Derneği Başkanı Sanat Tarihi Araştırmacısı, Küratör,Yazar, Ressam


Resim hayatına 10 yaşında portre yapmakla başlamıştır. Fatih Kız Lisesi'nden sonra girdiği Güzel Sanatlar Akademisi'nden o yıllarda albay olan babasının şark hizmetinden dolayı ayrılmıştır. Akbank ve T.H.Y'da çalışırken resim çalışmalarına da hız vermiştir.

Resim sanatı tarihi ve resim sanatının ayrılmaz bir ikili olduğuna inanmıştır. Amerika, Florida'da eşi Ahmet Bey ve oğlu Taygün ile bulunduğu yıllarda Atlantik Üniversitesi 'nde Resim Sanatı Tarihi kursları ve konferanslarına katılmıştır. Dünyanın en önemli müzelerini dolaşma ve inceleme fırsatı bulmuştur.

Neden İstanbul Kadın Ressamlar Derneği? diye kendisine sorulduğunda Nilgün Sarp bu konudaki düşüncelerini şu şekilde dile getirmiştir;

" Tabii ki sanatta kadın erkek ayrımı olamaz.
Fakat dünya müzelerine baktığımız zaman, % 95 erkek ressamların. % 5 kadın ressamların eserlerini görmekteyiz. Kadınlarımızın her konuda mağdur olmaları beni her zaman çok etkilemiştir. Dünya'da ve ülkemizdeki resim sanatı tarihini incelerken öncelikle öncü kadınları araştırdım ve 2oo2'de Mihri Hanım'la tanışmam böyle oldu. Ne yazık ki Mihri Hanım'ın başarılarla dolu, sonu trajik biten hayatının sanat tarihi kitaplarına yansımadığını fark ettim. Ve bunun üzerine 2005 yılı Ocak ayında sanatçının tanıtımını yapmak adına, anısına bir dernek kurdum. Mihri Hanım 1917'de, İstanbul' da Kadın Ressamlar Derneği kurmak istemiş ama yeterli katılım olmadığı için projesi yarım kalmıştı. İşte İstanbul Kadın Ressamlar Derneği aynı zamanda Mihri Hanım'ın bu yarım kalan projesini tamamlamak için de kurulmuştur. "

Derneği kurduğundan beri yoğun bir şekilde ilk öncü kadın ressamımız Mihri Hanım'ı tanıtmak adına prestij li yerlerde sergiler düzenleyen Nilgün SARP sergilerin küratörlüğünü de yapmıştır.

Sergiler;

2005 - Beşiktaş Deniz Müzesi "Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Resim Sanatımız"
2006 - Beyoğlu Yeminli Müşavirler Salonu "Sultanlar Minyatörler Şehr-i istanbul"
2007 - Cadde Bostan Kültür Merkezi "Kadın Gözü ile Şahane Fenerbahçe"
2008 - Veni-Vidi Göz Sağlık Merkezi Bağdat Caddesi "Karma" Resim Sergisi
2009 - Şehremaneti Binası Kadıköy" Kadın Gözü ile Ulu Önder Atatürk" Resim Sergisi
2009 - Şehremaneti Binası Kadıköy " Ekspresyonist Kadınlar" Resim Sergisi
2009 - Moda Deniz Kulübü "Deniz ve Kadın." Sergisi
2010 - Eminönü Hünkâr Kasrı "Mihri Hanım ve İstanbul" (2010 Sergisi İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamındadır. ")
2011 - Haliç Kongre Merkezi "İstanbul'da Haliç, Haliç'te Onlarca İstanbul" Resim Sergisi

Mihri hanımı anlatan panel ve konferanslar;

2007 - istek Vakıflarının tüm resim hocalarına,
2008 - Üsküdar Rotary Kulüp' te,
2008 - Caddebostan Kültür Merkezi'n de "Dünya Kadınlar Günü'nde".
2009 - Çatal çeşme Lions Kulüp' te,
2010 - Caddebostan gönüllülerin de" dünya kadınlar gününde",
2003 -2004 / 2004 - 2005 eğitim yıllı dönemlerinde Bostancı Halk Eğitim Merkezi ve ve KAST AV Gönüllülerinde resim, dünya ve ülkemiz resim sanatı tarihi dersleri vererek Mihri Hanım'ı anlatan Nilgün Sarp, yüzlerce yetişkin hanıma resim yapmayı öğreterek resim sanatı tarihini sevdirmiştir. Halen kendi atölyesinde bu dersleri vermeye devam etmektedir.

20 Mayıs 2006 Hürriyet Gazetesi 'nde manşetten verilen haberde olduğu gibi;

"Condoleezza Rice, Osmanlı Sultanı Oldu" haberinde Condoleezza Rice'ı Osmanlı Sultan'ı yapmış ve bu portre Beyaz Saray'a gitmiştir. C. Rice'dan ve ABD İstanbul Başkonsolosu Deborah K. Jones'dan şahsına ve derneğine teşekkür mektubu gelmiş ve böylelikle derneğin kuruluş amaçlarından bir tanesini daha gerçekleştirmiştir.

23 Aralık 2010 tarihli, şahsına yazılan teşekkür mektubu da Kanada Genel Valisi İngiltere Kraliçesi'nin Kanada'daki temsilcisine; (excelleney the right honourable Michaelle Jean Gouernor General in Chief of Canada) aittir. Genel Valinin portresi Kanada büyükelçisi Rafet Akgünay beyefendinin ricasıyla yapılmıştır. Büyükelçi Kanada ile ülkemizin İlişkilerinin gelişmesi konusunda sağlanan faydadan dolayı şahsına ve derneğe teşekkürlerini iletmiştir.

2010'da sergi için yaptığı "Yeni Camii Hünkar Kasrı ve Hatice Turhan Sultan" adlı yaptığı portre İstanbul Ticaret Odası Müzesi 'ndedir.

Mihri Hanım'ın Abhazya'dan Osmanlı Sarayı'na 8 yaşında gelen babası Rasim Paşa'nın anısı için 2oo8'de Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın portresini yapmıştır. Portre Bagapş' a iletilmiştir.

Özel koleksiyonlarda bulunan yaptığı diğer portreler ise; 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Küçük ülkü ve Atatürk, Türkan Şoray. Türkan Sabancı, Dilek Sabancı, Çiğdem Simavi vs .. .'dir.

Derneğin tüzüğünde de belirtildiği gibi Mihri Hanım'ın anısına bir müze kurma çalışmaları T .B.M.M. Başkanı Cemil Çiçek Beyefendi'nin eşi, derneğin onursal başkanı, öğretmen, ressam; Gülten Çiçek Hanımefendi'nin önderliğinde devam etmektedir.

Derneğin müracaatıyla, Mihri Hanım'ın New- York kimsesizler mezarlığındaki sahipsiz naaşının yerinin bulunması ile ilgili çalışmalar, 2008'den beri Kültür Turizm ve Dışişleri Bakanlığı' nın takibindedir.

Nilgün Sarp'ın eşi; T.C.D.D. Eski Genel Müdürü, Ulaştırma Bakanlığı Eski Müsteşarı, 17. Dönem Milletvekili 9. Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı, İnşaat Yüksek Mühendisi Ahmet Sarp'tır.

Çiftin; Taygün isminde bir oğlu ve Nicolas Ahmet isminde bir torunu vardır.