AYTEN HATİCE ETİ

Ankara'da doğdu. Rodoslu Mustafa Hikmet bey ile Ramiye hanım'ın kızıdır. Ankara Kız lisesi ile Dil Tarih Coğrafya Fakültersi'nde öğrenimini sürdürdü. Garanti Bankası Genel müdürlüğü'nden emekli olarak çalışma hayatını noktaladı. Türkiye Bankacılık tarihi'nde ilk kez bir bankanın genel müdürlük görevini yürüten hanım ünvanını aldı. Mesleği ile ilgili bir çok kurs ve seminerlere katılmış, kendiside muhtelif kurs, seminer ve dersler vererek öğretmenlik yapmıştır. İl ve ilçelerin iktisadi raporlarını yazmıştır. Türkiye'de 400 banka şubesi kurmuştur. Dış ülkelerdede şube faliyetlerinde çalışmıştır. Ayrıca bir çok kulüp kurmuş ve bir çok derneğin başkanı ve yönetiminde uzun yıllar görev almıştır. Halen çeşitli sosyal kulüplerde üyelikleri bulunmaktadır. Bazı vakıfların kurucusu ve üyesidir. Envistisman sanayi ve Türkiye Banka İşverenler Sendikası görevlerinide yapmıştır. Yıldız Fakültesi Fotğraf kursu, Modelist, Stilist, Çiçek ve Resim Moda Kız Entitüsü'nün bütün sanat kurslarını bitirmiştir. Türkiye'nin her tarafını dolaşmış, ayrıca 1998 Yılında KADIKÖY'ÜN ANNESİ seçilmiştir.

Ders kitabı olarak kabul edilmiş "BANKA VE BANKA MUAMELATI" ve " BANKACILIKTA İSTİHBARAT" isimli iki mesleki kitabı vardır. HİKMETİ KAYA BÜLBÜLÜ, İÇTEN SESLER VE BİR DOST adlı 4 kitabın yanısıra, DALDAN DALA şiir ve hikaye kitabı ile bir SANAT KÜLTÜR YELPAZESİ Kitabı ve 25. YILINDA LIONS olmak üzere derlediği iki adet kitap ile birlikte dokuz adet kitabı vardır. Çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve yazıları mevcuttur. Türkiye'nin muhtelif yerlerinde çıkan gazetelerde yazıları; pek çok antolojide ise Türkçe ve İngilizce yazılar, bestelenmiş 3 adet marşı, 12 adet şarkısı vardır. bir çok antolojide biyografisi yayınlanmıştır.

Amerika Cumhurbaşkanı Kennedy'nin ilk Cumhurbaşkanlık resepsiyonuna, Hollanda Kraliçesinin düğününe davet edilmiş olup eski İran Kraliçesi Farah Diba tarafından kendisine fildişi- altın karışımıbir Hatemi işi kutusu hediye edilmiştir. Çalıştığı yerlerden, kişi ve müesselerden pek çok ödül almıştır. Üç adet te uluslar arası ödülü vardır. 1998 yılında Kadıköy'ün annesi seçilmiştir. Şahsen ve karma olarak pek çok Resim, Şiir, Kitap ve Fotoğraf sergisi açmıştır. Uzun bir LIONS hayatı vardır. Örnek Lioness olarak başlayan lions yaşamında, birinci kurucu başkan olmak üzere 2 defa başkanlık yapmıştır. Onbeş ay önlenebilir körlük grup Koordinatörlüğ, Bölge Başkanlığı ve muhtelif Komitelerin Başkanlığı Oryantal Eğitimciliği yapmıştır. Bu yıla kadar hep Yönetim Çevresinde görev almış olup, aynı zamanda Lions vakfı'nın üyesidir. İSTANBUL SANATÇILAR VE SANATSEVERLER Derneği Denetcisi,KASEV Vakfı'nın ve YONCA KÜLTÜ DERNEĞİ'nin kurucusudur. Sevk ve İdare Derneği, Bankacılar Derneği, Anneler Derneği, İnsanlık Sanatı Derneği, Sigara İçmeyenler Derneği ve Ankara kız Lisesi Derneği üyesidir. Şiir yazar, Bestekarlar, sanatkültür derneği üyesidir.

Bu güne kadar 76 adet Atatürk Kütüphanesi açmıştır. Eğitime hismetleri çoktur. Okul öncesi sınıflarının açılmasında yardımcı olmuştur. Pek çok okula kitap Atatürk Tobloları, bilhassa Atatürk'ün Nutku ve Türk Bayrağı armağan etmiştir.

 

Çamlıca Sefatepesi'inde bir TÜRK BÜYÜKLERİ ORMANI meydana getirmiş olup Kadıköy Kültür ve Sanat Derneği üyesi, Uygulamalı Sağlık ve Çevre Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevinide yapmaktadır. Hasvak Devlet Hastahanesi'ne Yardım Vakfı İstanbul Şubesi Başkanlığı'da yapmıştır. 5000 çiftin Düğünlerini 3000 çocuğun sünnet düğününü yapmıştır. pek çok çocuk ve gençlere üstün başarı ödülleri dağıtarak onları okumaya teşfik etmiştir. Tahsillerini yarıda bırakanların okumalarını teşvik etmiş, okuldan mezun olanlara ise ödüller vermiştir.

 

Ayten Hatice Eti vatanını çok seven, vatanına hizmetten başka hiç bir iddiası olmayan, Atatürk ilkelerine sahip, Cumhuriyetci, Laik ve Demokrat bir Türk kadınıdır. Ellibaş yıldır sanata ve eğitime gönül vermiştir.